Co pomaga na powiększone migdałki?
5

A A A

Powiększone migdałki mogą niekiedy skutecznie utrudnić funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Zajmują one bowiem więcej przestrzeni w gardle niż zwykle, co w niektórych przypadkach częściowo, a nawet całkowicie blokuje drożność gardła, utrudniając tym samym oddychanie. Powiększone migdałki są najczęściej wynikiem stanu zapalnego, wywołanego przez pewną grupę bakterii, mającej zdolność do penetracji struktur chłonnych. Czy istnieją domowe sposoby na zmniejszenie dolegliwości?

Witamina C

Na czas trwania choroby, warto przejść na dietę owocowo – warzywną. Produkty roślinne zawierają duże ilości witaminy C, która pełni istotną rolę w regulacji procesów odpornościowych. Należy regularnie pić napój przygotowany na bazie ciepłej wody, miodu oraz soku z cytryny lub limonki – oprócz orzeźwiającego smaku, mikstura taka dostarcza organizmowi niezbędnej dawki dobroczynnej witaminy.

Aromatyczne mleko

Tłuszcz zawarty w mleku rozpuszcza szereg substancji leczniczych, obecnych w roślinach – nic więc dziwnego, że jest to baza dla wielu naturalnych leków, stosowanych w medycynie niekonwencjonalnej od lat. Zapalenie migdałów można leczyć za pomocą napoju, składającego się z gorącego mleka, szczypty kurkumy i pieprzu. Inną metodą jest przygotowywanie mleka z dodatkiem kwiatów fiołka wodnego.

Sok z marchwi

Świeżo uzyskany sok z marchwi, połączony z sokiem z buraka i ogórka, to doskonała mikstura, zawierająca w swoim składzie moc substancji o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Taki napój jest również dość smaczny i ma orzeźwiający smak – warto go pić, nie tylko raz dziennie, w celach terapeutycznych.

Hiacynt wodny

Jedna z najłatwiejszych w hodowli roślin wodnych, przydaje się również w celach leczniczych. Należy zwęglić kilka podsuszonych gałązek hiacynta, a następnie rozdrobnić. Przygotowany popiół rozprowadza się olejem z gorczycy do konsystencji gęstej, aromatycznej papki. Aplikowana kilka razy w tygodniu, skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe, spowodowane stanem zapalnym. Taka mikstura może być również stosowana jako środek przeciwbólowy w zapaleniach innych narządów, nie tylko węzłów chłonnych.

Papka z nasion

Kolejnym, sprawdzonym sposobem na zmniejszenie obrzęku chorych migdałków, jest stosowanie zbożowej mieszanki. Aby ją przygotować, należy zmielić w równych proporcjach nasiona lnu, rzodkiewki, gorczycy, chrzanu, siemienia lnianego i jęczmienia. Tak przygotowane składniki trzeba rozprowadzić wodą, do uzyskania konsystencji papki, którą można stosować na bolące migdały.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*